Backlink çeşitleri nelerdir?

Backlink çeşitleri nelerdir?

Bir önceki yazımızda sizler için backlink kavramını açıklamış ve nasıl kullanılması gerektiğini belirtmiştik. Bu yazımızda ise backlink çeşitlerini sizler için açıklayacağız.

Backlink alacağınız yerler sizin sitenizin de kalitesini belirleyecektir. Bu yüzden öncelikli olarak doğal bir şekilde web sitelerin size link vermelerini beklemenizi öneririz. Eğer ki kaliteli ve gerçekten dolgun bir içeriğe sahip web siteniz bulunuyorsa otomatik olarak web siteler sizin için doğal link kaynağı olacaktır.

  1. Sosyal İmleme Siteleri

Bu siteler web sitelerinin içeriklerini gönderdiği web sitelerdir. İçeriklerin bir kısmını kendi web sitesinde gösterdikten sonra içeriğinize link verirler. Bunu yapmanız sizin için değerli olabilir. Bu yüzden kullanmanızı önerebiliriz.

  1. Dizin

Bu tür web siteleri interneti kategorilendiren sitelerdir. Dünyadaki en büyük dizin sitesi ise yıllardır tamamen gönüllü editörler tarafından sürdürülen Dmoz’dur. Dmoz ve benzeri siteler, internet sitelerini kategorilere ayırır ve hangi o kategorideki sitelere link verir. Sözü geçen, büyük dizin sitelerinden link almanızı öneririz.

  1. Forum tanıtımları

Genellikle çok fazla önerilmeyen linklerdendir. Zira forum üyelerinin imzalarında kullandığı linkler, forumda yer alan binlerce linkler forumlardan konu içi linklerin değerini giderek azaltmaktadır.

  1. Wikipedia linkleri

Wikipedia dünyanın en büyük kütüphanesidir. Aradığınız birçok bilgiye erişebilirsiniz. Ve web sitesindeki tüm içerikler tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulduğu için buradan link alabilmeniz son derece önemlidir. Önceki çalışmalar, wikipedia’dan alınan linklerin son derece işe yaradığını göstermiştir.

  1. Footer linkler

Web sitelerin en alt kısımlarına footer denmektedir. Bu kısımdan aldığınız linkler ilgili web sitenin tüm sayfalarında görünmektedir. Birçok kişi tarafından bu tercih edilse de önerdiğimiz bir çeşit değildir. Zira site kategorinizle alakasız sayfalardan da size link verilmiş olabilir. Bu durum sitenize zarar verebilir.

  1. Tanıtım yazıları

Esasında çok eskiden beridir bilinen ve en yararlı olarak görülen link çeşididir. Ancak birçok SEO uzmanı bunu bilir ve paylaşmazdı. Ancak bilginin paylaşıldıkça çoğaldığını daha iyi anladığımız bu yıllarda bu bilgi artık çok bilinenler arasına girerek birçok kişiye yardımcı olmaktadır. Web sitenizin kategorisi ile ilgili bir tanıtımdan alacağınız backlink en değerli backlink olacaktır.

  1. Hacklink

Tamamen yasa dışı olan bir uygulamadır. Kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Bu tür linkler başka bir web sitesine gizlice girilip kaynak dosyaları arasında eklenen kodlardan oluşmaktadır. Kısa vadede işe yarar gibi gözükse de şikayet sonrasında site tamamen Google aramalarından silinebilir.

Bu yazımızdan da çıkartabileceğiniz gibi, en başarılı backlink çeşidi sizin haberiniz olmadan web sitenize verilen backlinklerdir. Zira Google ve diğer arama motorları tamamen doğal yöntemleri sevmektedir.

Related posts

Leave a Reply