Backlink nedir?

Backlink nedir?

En genel manada backlink, bir sitenin başka bir siteye vermiş olduğu tavsiye linkidir. Backlink; sadece yazı ya da sadece görsel ile verilmiş olabilir. Google nezdinde son derece önemli bir kriterdir. Zira Google, bir site eğer ki kendi konusu ile ilgili olan başka bir web sitesine link vermiş ise, link verilen sitenin değerli bir site olduğunu algılar. Ancak backlink, yapay bir şekilde kullanıldığında çok zararlı da olabilir.

Esas olarak mantık şöyle işler. Eğer ki bir web site kendinden farklı bir web sitesine link veriyorsa, link verilen sitenin kaliteli bir web sitesi olduğu anlaşılır. Backlink, arama motoru optimizasyonu için en değerli kriterlerden biridir. Sadece Google’da da değil üstelik. Yahoo, Bing, Yandex ve diğer arama motorlarının sıralamaları temel olarak backlink gücüne göre sıralanmaktadır. Tabii ki tek kıstas sadece backlink değildir. Bunun yanında farklı etmenler de bulunmaktadır. Bahsini ettiğimiz diğer etkileyici faktörleri diğer yazılarımızda açıklayacağız.

Günümüzde backlink ticareti yapılarak, doğal olmayan şekillerde link inşaası yapılmaktadır. Oysa ki Google, bir web sitesinin kendi kategorisinde olan başka bir web sitesinden doğal bir şekilde link almasını beğenmektedir. Google özellikle, bir konuda kaynak olarak kullanılan sitelere link vermenin doğal olduğunu düşünmektedir. Gelin bunu başka bir örnekle açıklayalım. Diyelim ki bir tez hazırlıyorsunuz. Ve tezinizi oluştururken çeşitli kaynaklardan faydalanıyorsunuz. Faydalandığınız bu kaynakları tezinizin son sayfasında kaynaklar başlığı altında belirtmeniz gerekir. İşte bu kullandığınız kaynağın ne derece önemli olduğunu belirtmektedir. Bu sizin tezinizin değerini düşürmez. Ancak kullandığınız kaynağın değerini yükseltir. Aynı şekilde web sitelerinizde de bu gibi doğal bir link alışverişi olması gerekir. Aksi takdirde doğal olmayan bir link alışverişi izlenimi yaratılarak, hem web sitenizin hem de link verdiğiniz web sitesinin Google nezdindeki değeri düşebilir.

Bu yazımızda sizler için genel anlamda “backlink” kavramını açıklamaya çalıştık. Sonraki yazılarımızı daha iyi kavramanız için bu yazıyı mutlaka bilmeniz ve iyice kavramış olmanız gerekmektedir.

Related posts

1 Comment

Leave a Reply