Domain geçmişinin SEO’ya etkisi vardır!

Domain geçmişinin SEO’ya etkisi vardır!

Yeni bir projeye başlarken alan adı seçiminiz son derece önemlidir. Zira domainin geçmişte kullanılıp kullanılmadığı, eğer ki kullanıldıysa nasıl kullanıldığına dair fikriniz ya da bilginiz olması gerekir. Eğer ki domain ile daha önce kötü çalışmalar yapılmış ise, alan adınızın Google tarafındaki değeri verilmiş olabilir. Ve eğer bu kötü bir değer ise bunu değiştirmeniz için ekstra zaman harcamanız gerekir.

Peki daha önce ne olmuş olabilir?

Domainin eski sahibi ya da sahipleri, domaini kullanarak spam yapmış olabilir. Şikayet sonrasında bu domain ceza alarak Google indexinden tamamen kaldırılmış olabilir.

Ya da eski sahibi fazla ve aşırı gereksiz link satın almış olabilir. Bu da daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz gibi negatif bir etki göstermiş olabilir.

Peki domainin eskiden nasıl kullanıldığı sizi neden ilgilendirsin?

Domainin geçmişi önemlidir. Olumlu ya da olumsuz olarak domainin başından birçok şey geçmiş olabilir. Ancak bunu değiştirmek ya da geliştirmek de tamamen sizin elinizdedir. Eğer ki domain geçmişte kötü kullanılmış ve Google gözünde değer kaybetmiş ise, Google’a yeniden değerlendirme talebi gönderebilir ve bu durumun giderilmesini isteyebilirsiniz.

Tabii ki her şeyden önce sitenizin bir değer taşıyor olması gerekir.

Related posts

Leave a Reply