SEO için domain uzantısı önemli midir?

SEO için domain uzantısı önemli midir?

Yıllardan beridir sorulan sorulardan bir tanesi de Google arama sıralamalarında domain uzantısının öneminin olup olmadığıdır. Halen daha SEO uzmanları tarafında ihtilafa sebebiyet vermekte olan bu sorunun cevabı tamamen deneyimlerden yola çıkılarak verilebilir.

Bugüne kadar yapılan araştırmalarda .com, .net, .org ya da diğer uzantıların herhangi bir farkının olmadığı görülmüştür. Bu araştırma yapılırken aynı tarihte, aynı kelimelerle, aynı firmadan kaydedilen domainlere; aynı zamanda, aynı içerikler girilmiştir. Ancak gözle görülür yoğun bir değişme olmamıştır.

Ancak, bununla birlikte domain uzantısının insanların alışkanlıklarına dair uzun vadede size katacakları olacaktır. Bugün baktığımız zaman bir çok .com domainin, hiçbir içeriği olmadan ziyaret aldığını görmekteyiz. Bunun sebebi ise, aynı kelimede farklı uzantılı sitelerin varlığıdır. Örnek verecek olursak; ahmetmehmet.org web sitesine sahip olduğunuzu düşünelim. Gayet güzel bir hizmetiniz bulunuyor ve sektörünüzün önde gelen sitelerinden birisi olmuş durumdasınız. Ancak, ahmetmehmet.com domaini size ait değil, sahibi ise ahmetmehmet.com domainini kullanmıyor, sadece bir index hazırlamış durumda bırakıyor. Ancak her gün sizin hitlerinizin bir kısmını alıyor. Bunun sebebi tamamen ziyaretçilerin bilinçaltındaki internet alışkanlıklarıdır. Zira birçok kişinin aklına direkt olarak .com uzantısı gelmektedir. Bu sebeple, eğer ki ciddi ve büyük bir projeniz varsa kesinlikle .com domaini ile yola çıkmanızı önermekteyiz.

Aynı zamanda, Google tarafından yapılan açıklamada, ülkenin kendine has domain uzantısı, o ülkedeki arama sonuçlarına direkt olarak katkı sağlamaktadır deniyor. Yani, eğer ki com.tr uzantısına sahipseniz, aynı isimdeki .com domaine göre, ülkemiz şartlarında daha avantajlı durumda olursunuz. Tabii ki bu her iki sitenin de değer olarak aynı olduğu durumlar için geçerlidir.

Bu yazımızda sizler için domain uzantısının önemini değerlendirdik. Umuyoruz ki, burada açıkladıklarımızı doğru bir şekilde değerlendirerek, arama sonuçlarında üst sıralara çıkabilirsiniz.

 

Related posts

1 Comment

  • Posted 14 April 2016

    php web yazılımcı

    Uzun vakittir aradığım bilgiydi teşekkürlerimi sunarım

Leave a Reply