Site kodlamasında SEO etkisi!

Site kodlamasında SEO etkisi!

Web sitelerimizi hazırlarken dikkat etmemiz gereken son derece önemli noktalar bulunmaktadır. Her ne kadar SEO’nun dış etmenlerinden bahsedersek bahsedelim, esasında düzgün kodlanmış bir web sitesi SEO’nun temeli olacaktır.

Peki düzgün kodlanmış bir web sitesi derken neden bahsediyoruz? Gelin öncelikle bunu açalım.

Web siteleri oluşturulurken basit HTML ve CSS kodlarından yararlanılır. Web siteniz; PHP, ASP ya da herhangi farklı bir kodlama dili ile yazılsa da temelde web sitenin kaynak kodlarını görüntülediğinizde HTML ve CSS kodlarını görürsünüz. Bu gördüğünüz kodlarda ise bazı önemli değerler vardır. Bu yazımızda size tam olarak bunlardan bahsedeceğiz.

  • <title>

Web sitenin başlığı olarak değerlendirebiliriz. Canlı bir örnek verelim dilerseniz. www.google.com.tr adresine girdiğinizde sitenin title kısmında Google yazacaktır. Ya da www.facebook.com adresine girdiğinizde yine sitenin title kısmında Facebook yazacaktır.

Adsız

Title kısmı bahsettiğimiz gibi son derece önemlidir. Burada yer vereceğiniz kelimeler Google arama sonuçlarında sitenizin başlığı olarak görülecektir. Bu yüzden size iki önerimiz var.

İlk önerimiz, eğer ki bir marka yaratmak istiyorsanız mutlaka ama mutlaka web sitenizin ismini başlıkta bulundurun ve yalnızca sitenizin ismi bulunsun. Bu marka değerini arttıracaktır. Bugüne kadar sürekli olarak girdiğiniz web sitelerini düşündüğünüzde hep böyle olduğunu görürsünüz; Facebook, Google, Twitter, Instagram …

Ancak eğer ki direkt olarak kelime odaklı bir web siteniz varsa, yani sitenizin ilk etapta marka olmasından ziyade anahtar kelimelerinizde üst sıralarda yer almak istiyorsanız mutlaka ama mutlaka web sitenizin “title” kısmında anahtar kelimenizi geçirmenizi öneririz. Örneğin eğer ki bir mobilya dekorasyonu siteniz var ise, title kısmınız “mobilya dekorasyonu” olmalıdır. Bu web sitenizin, alaka puanını da arttıracaktır.

Eğer ki anahtar kelimenizi title kısmında başta kullanırsanız, ortada veya sonda kullanmanıza göre çok daha başarılı sonuçlar alırsınız. Bu yüzden “Türkiye’nin en iyi haber sitesi” yerine, “Haber – Türkiye’den haberler” şeklinde bir title bölümü çok daha faydalı olacaktır.

Bir sonraki yazımızda site kodlamasının SEO’ya olan etkisini tartışmaya devam edeceğiz. “title” ile ilgil bilmeniz gerekenleri bu yazımızda anlattık. Bir sonraki yazımızda meta description ve meta keywords ile ilgili kesinlikle bilmeniz gereken bilgileri ve sıralamada sizi bir basamak daha yukarıya çıkarabilecek çok önemli püf noktalarını anlatacağız.

Related posts

Leave a Reply