Domain yaşı önemli mi?

Domain yaşı önemli mi?

Geçmişten günümüze her zaman bir soru işareti olmuştur bu. SEO’cular arasında sürekli bir anlaşmazlık çıkmıştır hatta. Ancak gelin görün ki net olarak halen daha bir sonuca varılmamıştır. Yalnızca burada deneyimlerden yola çıkılarak bazı veriler elde edilmiştir. Gelin bunlara dair yorumlarımıza geçelim.

Google tarafından yapılan açıklamaya göre domainin yaşı önemli. Ancak 1 yıllık domain ile 6 aylık domain arasında çok da fark bulunmuyor. Peki buradan ne anlamamız gerek?

Diyelim ki kullanacağımız alan adı 2000 yılında kaydedilmiş olsun. Ve o günden beridir de sürekli şekilde yenilenmiş hiç elden bırakılmadan günümüze kadar sürdürülmüş olsun. Rakibimiz ise henüz sadece 1 yaşına giren bir alan adı ile karşımıza çıksın. Bu durumda diğer etmenleri göz ardı ederek bizim kullanacağımız alan adının yaşlı olması sebebiyle rakibimizden önde olacağımızı iddia edebiliriz. Bugüne kadar deneyimlediğimiz durumlar da bunu gösteriyor.

Bir de yeni bir fikir olarak iki adet yeni sitenin aynı sektöre girdiğini varsayalım. Bu sitelerden birincisi 1 yıllık kaydedilmiş olsun. Diğeri ise 5 yıllık kaydedilmiş olsun. Peki bu durumda ne olur? Google alan adlarının daha kaç yıl ömrünün kaldığına bakar mı? Bunu bilemiyoruz tabii ki. Deneyimlerimiz arasında da farklı sonuçlar aldık. Ancak eğer ki uzun vadeli bir projeniz varsa alan adınızı da uzun vadeli kaydetmeniz size bir şey kaybettirmez, belki de kazandırır, denemede fayda var!

Ancak tabii ki yalnızca tek sebep bu değildir sıralamalarda. Bunun yanında birçok etmen bulunur. Nice siteler vardır 10 yaşından büyük, henüz 1 yıllık siteler karşısında geride kalmıştır.

SEO’nun yüzlerce etkeninin olduğunu unutmayalım!

Related posts

Leave a Reply